Wiele osób boryka się z uciążliwym bólem podczas poruszania się i biegania. Zwłaszcza kobiety chodzące w wysokich szpilkach są narażone na zwiększone dolegliwości. Oprócz tego liczne osoby mają wady lub zniekształcenia stóp, których nie leczą. W przypadku bólów oraz niedogodności pojawiających się podczas chodzenia warto skorzystać z pomocy obuwia ortopedycznego lub zabiegów rehabilitacyjnych.
Stopy człowieka są zbudowane z wielu kości, mięśni, stawów, wiązadeł i stale są narażone na utrzymanie całego ciężaru ciała. Niewątpliwie wiążą się z tym możliwości powstania licznych kontuzji i urazów. Często dochodzi do deformacji stóp przez noszenie złego obuwia, najczęściej prowadzi to do wywołania choroby nazywanej płaskostopiem. Osoby cierpiące na bóle podczas chodzenia powinny skorzystać z pomocy fizjoterapeuty.
Bardzo owocne może się okazać noszenie wkładek ortopedycznych. Wkładki ortopedyczne właściwie utrzymują sklepienie stopy i odciążają kolana, stawy i inne narządy ruchu.
Kto powinien korzystać z wkładek ortopedycznych?
Osoby odczuwające dyskomfort podczas chodzenia i mające wady stóp powinny korzystać z wkładek ortopedycznych. Wkładki są odpowiednio dobierane dla każdej osoby. Przed zakupem wkładek należy wykonać komputerowe badanie stóp. Badanie pomaga stwierdzić, jaki nacisk wywiera ciężar ciała na wewnętrzną stronę stopy podczas stania w miejscu i chodzenia. Dzięki badaniu fizjoterapeuta może szybko wykonać projekt odpowiedniej wkładki ortopedycznej
Badanie komputerowe stóp powinno być wykonywane regularnie przez:
- osoby otyłe i z nadwagą
- osoby pracujące na stojąco
- osoby chore na cukrzyce
- sportowcy
- osoby dużo trenujące (np. codzienne chodzenie na siłownie, bieganie)
- osoby odczuwające bóle stóp podczas poruszania
Rodzaje wkładek ortopedycznych
Obecnie na rynku jest dostępnych wiele rodzajów wkładek ortopedycznych. Mają przeróżne kształty, wymiary i są wykonywane z rozmaitych materiałów. Ważne jest, aby przed zakupem wkładek wykonać badanie komputerowe stóp, którego wyniki pozwolą nam wybrać właściwie wkładki dla siebie. Wkładki ortopedyczne czasami można zakupić od ręki, jednak jest to możliwe przy małych wadach. Większe deformacje stóp wymagają zaprojektowania indywidualnie wkładek ortopedycznych. Wkładki na zamówienie są odpowiednio dopasowane i dają gwarancję pomocy naszym stopom.
Wkładki ortopedyczne na zmówienie są stosunkowo tanie, ich ceny kształtują się od 30 do 100 złotych. Do najdroższych zaliczamy wkładki dla diabetyków i na stopę cukrzycową.
Popularne rodzaje wkładek ortopedycznych
Do najczęściej używanych wkładek ortopedycznych zaliczymy między innymi:
- wkładki na płaskostopie poprzeczne
- wkładki na płaskostopie podłużne
- wkładki na płaskostopie wewnętrzne
- wkładki na pełną długość stopy
- wkładki na trzy czwarte stopy
- wkładki na osadzenie pięty
Po za tym wkładki na zamówienie dopasowywane są nie tylko do wady ale także do rodzaju noszonego obuwia. Inne wkładki ortopedyczne przygotowuje się do butów sportowych, a inne do szpilek lub obcasów. Dodatkowo wkładki różnią się ilością warstw, grubością, rodzajem wzoru i użytym materiałem do produkcji.
Wkładki ortopedyczne pozwalają cieszyć się życiem i uniknąć odczuwalnego dyskomfortu podczas chodzenia. Więcej informacji odnośnie wkładek ortopedycznych, można znaleźć na .