Zamieszanie z powodu dopaminy

      Brak komentarzy do Zamieszanie z powodu dopaminy

O chorobach związanych z jej dysregulacją.

Substancja zwana dopaminą jest  jednym z głównych neuroprzekaźników, które komórki nerwowe w mózgu wytwarzają i uwalniają. Pełni ona wiele funkcji w ciele człowieka, które zależą od tego, w jakiej jego części jest aktywna. Jest niezaprzeczalnie ważnym związkiem organicznym, a co za tym idzie, jej niedobór lub nadmiar wiąże się z poważnymi problemami zdrowotnymi.

Nadmiar dopaminy.

Nadmiar dopaminy może wywołać takie choroby jak:

  • Psychoza i schizofrenia

Zbyt duża dawka dopaminy w mózgu powoduje stany psychotyczne, w tym wywołanie tzw. psychoz schizofrenicznych, które powszechnie znamy jako schizofrenię. Istotą samej schizofrenii nie są urojenia i omamy (można cierpieć na tę przewlekłą chorobę i takowych nie doświadczać), ale najczęściej w jej trakcie występują. Omamy to inaczej zaburzenia działania zmysłów.  Najczęściej jest to wzrok (halucynacje, natarczywe iluzje) lub słuch (dźwięki niewiadomego pochodzenia, słyszenie głosów), ale znane są przypadki także przypadki,w których chory doznawał omamów węchowych czy dotykowych. Natomiast urojenia to fałszywe osądy na różne tematy. Objawy psychotyczne charakteryzuje brak krytycyzmu– chory jest w stanie prędzej uwierzyć w to, że cała rodzina spiskuje przeciwko niemu i na resztę życia chce zamknąć w szpitalu psychiatrycznym, niż w to, że naprawdę potrzebuje specjalistycznej pomocy.

  • Uzależnienia

Stosowanie różnego rodzaju substancji psychoaktywnych powoduje stymulację wytwarzania dopaminy. Potencjał uzależniający stymulantów zależy w dużej mierze od tego, jak bardzo wzrasta poziom dopaminy i w jakim to się dzieje tempie. Przykładowo kokaina podnosi ten poziom w czasie kilku sekund od jej zażycia w formie crack. Między innymi w tym przypadku wystarczy tylko kilkukrotne zażycie danej substancji,aby doszło do uzależnienia, które jest bardzo trudne do wyleczenia i niejednokrotnie rujnuje życie dotkniętej nim osoby.

Warto wspomnieć, że uzależnienia od substancji psychoaktywnych mogą spowodować takie choroby jak psychoza czy schizofrenia. Jak można zauważyć, towarzyszą im podobne procesy w mózgu- nadmiar dopaminy. Według badań 25% schizofreników zapadło na tę przewlekłą chorobę z powodu zażywania substancji psychoaktywnych. Nie jest to tylko kwestia tak zwanych „ciężkich” narkotyków. Wbrew powszechnej opinii środowisk uznających nieszkodliwość marihuany, ta „bezpieczna” substancja także doprowadziła do ciężkiego stanu psychicznego wiele osób.

Niedomiar dopaminy.

Skutki niedomiaru dopaminy:

  • Choroba Parkinsona

 Zaburzenie to cechuje między innymi: sztywność mięśni, spowolnienie ruchów i drżenie kończyn wstanie spoczynku. W późniejszych stadiach choroby dochodzi do demencji (otępienia). Niedobór dopaminy w tym przypadku jest spowodowany obumarciem komórek ją wytwarzających. Nie można ich odbudować, ale można pobudzić resztę komórek tak, aby wydzielały większą ilość dopaminy. Niestety po pewnym czasie leczenie przestaje działać- komórki nie nadążają za długotrwałym nadrabianiem braków. Mechanizmy regulujące metabolizm w tych komórkach, pracują ponad normę i w ten sposób stają się nieregularne. Skutkuje to naprzemienną hiperaktywnością i paraliżem.

  • ADHD (Zespół nadpobudliwości ruchowej z deficytem uwagi)

Jego objawami są nieadekwatne do wieku hiperaktywność, deficyty uwagi, impulsywność lub nadpobudliwość ruchową. Osoby takie nie są wytrwałe w realizowaniu swoich działań. Mają tendencję do przechodzenia z jednego zadania do drugiego bez ukończenia żadnej z nich. Ich nadmierna aktywność jest praktycznie niekontrolowana oraz zdezorganizowana.

Strony internetowe Białystok

Dodaj komentarz