Wybawienie dla alergika – oczyszczacz powietrza

Problem alergii narasta z roku na rok, przede wszystkim z uwagi na coraz większą ilość zanieczyszczeń i chemii w otaczającym nas świecie. Wszechobecny w dużych miastach smog, pestycydy w owocach i warzywach, metale ciężkie w wodzie – to wszystko sprawia, że organizm reaguje obronnie na coraz większą ilość czynników. Najtrudniej jednak sprawa wygląda w przypadku alergii wziewnych.

O ile jesteśmy w stanie izolować się np. od jedzenia, które nas uczula, o tyle już powietrze jest nam niezbędne do życia. Z tego powodu, skoro nie możemy go unikać, musimy odpowiednio przygotować je, aby móc swobodnie oddychać. Oczyszczacz powietrza dla alergika może być strzałem w dziesiątkę, zarówno w przypadku alergii na pyłki, sierść zwierząt, roztocza kurzu, jak i przy wrażliwości na smog i spaliny.

Alergia w natarciu

Obecnie szacuje się, że nawet u 40% mieszkańców Polski występują w pewnym stopniu objawy alergiczne, zazwyczaj związane z alergią wziewną. Najpopularniejszym alergenem są nadal pyłki roślin, zwłaszcza w okresie intensywnego kwitnienia. Wiele przypadków alergii pozostaje niestwierdzonych z powodu ich małej intensywności, dostępności leków antyhistaminowych bez recepty, a w konsekwencji – braku wizyty u lekarza o specjalizacji alergologicznej. Nie pomaga fakt, że na wizytę taką oraz wykonanie testów trzeba albo długo czekać, albo wydać sporo pieniędzy. Niestety, takie bagatelizowanie alergii może sprawiać, że organizm będzie coraz wrażliwszy na nowe alergeny, a w końcu rozwiną się niezakaźne choroby płuc, zwłaszcza groźna dla zdrowia i życia astma. Do najczęstszych objawów alergii wziewnych należą duszności i suchy kaszel, łzawienie i pieczenie oczu oraz lejący, rzadki katar. Utrudniają one codzienną egzystencję, atakując nawet w domu i nie pozwalając spokojnie spać w nocy. Z tego powodu dobrze wybrany oczyszczacz powietrza dla alergika jest podstawą, aby poprawić jakość życia.

Oczyszczacz powietrza – jak działa?

Każdy oczyszczacz powietrza funkcjonuje na takiej samej zasadzie: zasysa powietrze do wnętrza urządzenia, a następnie wypuszcza je z powrotem do pomieszczenia, gdy zostanie ono przepuszczone przez system filtracji. System ten może być oparty na jednym bądź kilku filtrach różnych rodzajów, ale również promieniowaniu ultrafioletowym, filtrach fotokatalitycznych czy systemie jonizującym. Wybór filtra jest istotny, gdy kupujemy oczyszczacz powietrza dla alergika. Przy alergiach wziewnych najlepiej sprawdza się filtr HEPA o wysokim poziomie oczyszczania powietrza ze zbędnych cząstek. Jego budowa zakłada usuwanie nieprzyjemnych woni, ale też filtrację pod kątem bakterii, pleśni, kurzu, pierwotniaków, grzybów, roztoczy kurzu czy nawet wirusów. Przy silnych objawach polecane są również urządzenia z filtrami o minimalnej klasie H13. Prócz klasycznego filtra w oczyszczaczu powietrza dla alergików znajduje się zwykle filtr węglowy z węglem aktywnym, który absorbuje z powietrza związki lotne, w tym cząstki smogu czy elementy dymu papierosowego. Warto pamiętać, że tańsze w eksploatacji oczyszczacze z filtrami wodnymi sprawdzą się jedynie przy alergii na pyłki, jako że środowisko wilgotne sprzyja rozwojowi m.in. pleśni, roztoczy czy grzybów. Przykładowe oczyszczacze powietrza, które pomagają alergikom w codziennym funkcjonowaniu można znaleźć na: https://www.zdrowiewmodzie.pl/52-oczyszczacze-powietrza.

Dodaj komentarz