Jednym z najmniej sympatycznych zabiegów, budzących największe emocje jest chirurgiczna ekstrakcja ósemki, czyli zębów mądrości. Czy jednak słusznie? Czy nie jest to kolejny zabieg wokół którego narosło więcej mitów, niż powinno? Postaramy się podpowiedzieć jak wygląda zabieg, jak się do niego przygotować i o co należy zadbać po nim, aby jak najbardziej zminimalizować ryzyko powikłań. Wyjaśniamy też, dlaczego jednym z najlepszych wyborów, jakiego możemy dokonać jest wybranie Stomatolog Wrocław, aby przeprowadzić swój zabieg.
Kto powinien poddać się ekstrakcji?
Chociaż ostateczną decyzję zawsze podejmuje lekarz, warto wiedzieć, kiedy się do niego udać. Głównymi objawami, które zwykle kierują nas do gabinetów jest ból i infekcja. Warto zwrócić szczególną uwagę na infekcje, które, nawracające, mogą prowadzić np. do powstania torbieli. Lekarz stomatolog może podjąć decyzję o usunięciu zęba także ze względu na jego umiejscowienie, przemieszczenie lub ze względu na zbyt małą szczękę. Chociaż zabieg można wykonać w każdym wieku, najodpowiedniejszym okresem jest wiek około dwudziestu lat. Wtedy dochodzi do zakończenia kształtowania się układu kostnego, a ludzki organizm jest u szczytu swych możliwości rekonwalescencyjnych. Stomatolog Wrocław może pochwalić się świetną bazą sprzętową, dzięki której specjaliści są w stanie szybko i skutecznie sprawdzić stan uzębienia, wygląd szczęki i żuchwy oraz umiejscowienie samego zęba.
Przeciwwskazania.
Sam zabieg jest poprzedzony wnikliwym wywiadem lekarskim. Należy poinformować o chorobach przewlekłych, szczególnie cukrzycy oraz chorobach związanych z krzepliwością krwi. Kobietom odradza się zabieg na dwa dni przed rozpoczęciem miesiączkowania, oraz przez pierwsze dwa dni krwawienia. Niekiedy może się zdarzyć, że lekarz doradzi przeprowadzenie szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Wtedy do zabiegu dochodzi po przyjęciu drugiej z trzech dawek szczepionki.
Przed zabiegiem.
Zaleca się niespożywanie alkoholu (ze względu na możliwe obniżenie jakości działania znieczulenia) oraz niepalenie papierosów (przez minimum 12 godzin).
Zabieg.
U profesjonalisty, chirurga szczękowo-twarzowego zabieg może trwać nawet tylko kilka minut. Po zaaplikowaniu znieczulenia chirurg usuwa ząb. Chociaż słyszy się o bólu związanym z usuwaniem ósemki, w większości przypadków są to najprawdopodobniej mity. Specjaliści z Stomatolog Wrocław indywidualnie dobierają dawkę znieczulenia, dlatego to, co możemy odczuwać w czasie zabiegu to dyskomfort związany z naciskiem (usunięcie zęba mądrości często wymaga od chirurga użycia siły). Będziemy także odczuwać dotyk lekarza na okolicznych tkankach i wibracje, które będą przechodzić na nieznieczulone części twarzy. Natomiast uczucie bólu nie powinno się pojawić. Po założeniu szwów i tamponu, pacjent może opuścić gabinet.
Po zabiegu.
Lekarz lub asystent dokładnie przedstawi nam całą procedurę dbania o higienę jamy ustnej po zbiegu. Należy pamiętać o niespożywaniu używek przez pierwsze dni, zakazie spożywania pokarmu przez pierwsze godziny. Zaleca się przyjmowanie płynnych i miękkich pokarmów, niedotykanie rany, szczotkowanie (dopiero po 12 godzinach) miękką szczoteczką oraz płukanie z użyciem ziołowym preparatów (te z dodatkiem alkoholu mogą podrażnić ranę). Po wszystkim warto odpocząć, unikać wysiłku fizycznego, spędzić ten dzień w spokoju i ciszy. Opuchlizna może występować przez 2-3 dni, warto zatem zaopatrzyć się w kompresy chłodzące i lód.
Chociaż usunięcie zęba mądrości nie należy do najprzyjemniejszych, nie należy martwić się na zapas, a jedynie postawić na specjalistów. W Centrum chirurgii i estetyki twarzy zostaniemy kompleksowo przebadani, a jakość wykonywanych usług zapewni nam komfort i pewność, że cała procedura przebiegnie sprawnie i na najwyższym poziomie.