srodki higieny

Środki higieny osobistej osób starszych

      Brak komentarzy do Środki higieny osobistej osób starszych

Utrzymanie należytej higieny może stanowić dla osób starszych wyzwanie, zwłaszcza jeśli ich aktywność ruchową ograniczają poważne problemy zdrowotne. Rolą bliskich i opiekunów jest pomoc seniorom w dbaniu o czystość. Codzienne zabiegi ułatwi korzystanie ze specjalistycznych akcesoriów.

Higiena seniora – utrzymanie czystości ciała

Nieprawidłowy poziom higieny w połączeniu z typową dla seniorów obniżoną odpornością to gotowa recepta na infekcje – dermatologiczne i ogólnoustrojowe. Skóra stanowi pierwszą i najważniejszą barierę ochronną organizmu przed bakteriami, wirusami czy grzybami. Jej pielęgnacja jest zatem podstawową formą profilaktyki dolegliwości, które w tym wieku często nabierają charakteru przewlekłego i stają się trudne w leczeniu.

Środki higieny osobistej przeznaczone dla osób starszych należy dobierać uwzględniając specjalne potrzeby ich skóry – wrażliwej, skłonnej do przesuszeń. Najlepiej postawić na delikatne preparaty myjące, pozbawione nadmiernej ilości substancji zapachowych oraz pieniących. Powinny nawilżać, koić i regenerować podrażniony naskórek.

Jeżeli mamy do czynienia z osobą leżącą, dla której codzienny prysznic to spory problem, przydatne mogą okazać się środki do mycia niewymagające użycia wody. Newralgiczne miejsca warto wówczas przecierać nawilżonymi chusteczkami czy wilgotną ściereczką namoczoną w wodzie z mydłem czy żelem.

 

Prawidłowa higiena przy nietrzymaniu moczu

Nietrzymanie moczu (inkontynencja) to częsta, a jednocześnie niezwykle krępująca przypadłość osób w podeszłym wieku. W wielu przypadkach nie informują o nim swojego lekarza, objawy się nasilają, a seniorzy wycofują się z życia towarzyskiego czy rodzinnego.

Z pomocą przychodzą akcesoria chłonne, niwelujące wilgoć i nieprzyjemne zapachy. Na rynku dostępne są specjalne wkładki, podpaski czy pieluchomajtki, przeznaczone zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Jeżeli epizody popuszczania moczu występują nocą, warto zaopatrzyć się dodatkowo w prześcieradła frotte gumowe bądź podkłady higieniczne zapobiegające przemoczeniu pościeli i łóżka.

Wybierając majtki chłonne czy pieluchomajtki dla dorosłych, należy prawidłowo dopasować rozmiar. To bardzo ważne, ponieważ delikatna skóra osoby starszej jest podatna na podrażnienia. Istotnym kryterium doboru jest także chłonność produktów. Więcej informacji o pakietach pielęgnacyjnych oferowanych przez BRANDvital znajdziesz pod adresem: http://www.brandvital.eu/produkty-medyczne/pakiety-pielegnacyjne/

O czym pamiętać podczas zabiegów pielęgnacyjnych?

Zadbajmy o odpowiednią temperaturę w łazience. Upewnijmy się, że woda nie jest za gorąca ani zbyt zimna. Po kąpieli dokładnie wytrzyjmy ciało z naciskiem na pachwiny, przestrzenie między palcami i okolice intymne, a następnie zaaplikujmy krem lub balsam nawilżający.

Pomoc bliskiemu w codziennych czynnościach higienicznych powinna odbywać się z dozą delikatności i empatii. Kąpiel czy zmiana pampersa jest stresująca dla obydwu stron, dlatego należy zrobić wszystko, by nasz podopieczny czuł się możliwie najbardziej komfortowo. Nie działajmy nerwowo i w pośpiechu, informujmy seniora o tym, co zamierzamy za chwilę zrobić – pomoże mu to zachować spokój, dzięki czemu chętniej podda się zabiegom.

Dodaj komentarz