Najważniejsze właściwości kreatyny w suplementacji.

      Brak komentarzy do Najważniejsze właściwości kreatyny w suplementacji.

Niemal każdy dbający o kondycję fizyczną mężczyzna słyszał o kreatynie lub (bardzo często) sam ją przyjmował. Jest to zresztą jeden z najczęściej stosowanych przez sportowców oraz kulturystów obu płci suplement diety. Korzystający z kreatyny są przekonani o dobroczynnych właściwościach tego produktu, jeśli chodzi o jego wpływ na budowanie masy mięśniowej. Warto zatem przed zastosowaniem przyjrzeć się jakie są najważniejsze właściwości kreatyny, dlaczego jest to tak popularny produkt oraz w jaki sposób stosować go, aby w bezpieczny sposób uzyskać pożądane efekty.

Jakie właściwości kreatyny są najbardziej znane? 

Choć, jako suplement diety, produkt ten jest otrzymywany sztucznie, to jednak kreatyna występuje również naturalnie w naszym ciele, w największej ilości w mięśniach szkieletu. Ten organiczny związek chemiczny powstaje w wątrobie i trzustce, natomiast mogą go zawierać również produkty spożywcze. Jakie właściwości kreatyny są najbardziej doceniane wśród osób ćwiczących?

  • Korzystny wpływ na zwiększenie ilości energii, kumulowanej w mięśniach – dzięki kreatynie energia może być uwolniona natychmiastowo, a co za tym idzie – angażowane mięśnie szybciej się rozbudują, ponieważ pracują intensywniej niż przy braku suplementacji.
  • Szybki przyrost macy mięśniowej (beztłuszczowej) – nawet o około 2 kg na 3 miesiące.
  • Przyspieszenie procesu regeneracji – mięśnie szybciej wracają do formy, możemy wykonywać więcej powtórzeń danego ćwiczenia, zatem osiągane przez nas rezultaty są jeszcze lepsze.
  • Poprawienie siły i wydolności fizycznej – kreatyna sprawia, że lepiej radzimy sobie z większą intensywnością ćwiczeń.

Jak dawkować suplement, aby właściwości kreatyny pozwoliły na uzyskanie najlepszego efektu w bezpieczny sposób?

Powiedzenie „co za dużo to nie zdrowo” sprawdza się świetnie, również w przypadku stosowania kreatyny. Celem uzyskania wymiernych korzyści oraz wydobycia najlepszych właściwości kreatyny, nie możemy stosować jej w zbyt dużych, ani zbyt małych dawkach. Najpopularniejszy sposób to metoda „loading”, czyli zażywanie 0,3 g tego produktu na każdy kilogram masy ciała przez okres tygodnia w 3-4 dawkach, następnie zmniejszenie ilości do ok. 4 g na dobę, dla podtrzymania efektu. Warto także przeczytać etykietę produktu, na której znajdziemy również sposób dawkowania suplementu,  najbardziej odpowiedni dla danego rodzaju kreatyny (np. 5 g dziennie przy monohydracie kreatyny). Celem wydobycia najlepszych właściwości kreatyny warto popijać ją napojem bogatym w cukry proste (np. sok winogronowy).Co istotne – czas, w którym zażywamy kreatynę nie może przekroczyć czterech tygodni pod rząd. Po miesiącu regularnego stosowania zalecana jest przerwa (unikniemy skurczy, problemów żołądkowych i odwodnienia).

Dodaj komentarz