Metody wykrywania jaskry i sposoby leczenia

      Brak komentarzy do Metody wykrywania jaskry i sposoby leczenia

Jaskra niestety jest chorobą, która prowadzi nie tylko do niedowidzenia, ale również do ślepoty. Jak pokazują statystyki nawet 70 milionów osób straciło wzrok w jej następstwie. Często o jaskrze mówi się, że jest to „cichy złodziej wzorku”, co jest prawdą, gdyż nie zawsze objawy są charakterystyczne. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i badanie OCT.

Jaskra – poznaj charakterystyczne objawy

Jaskra może rozwijać się latami i nie musi wcale dawać objawów. Warto wiedzieć, że jej przyczyn może być bardzo wiele. Szczególnie osoby cierpiące na choroby układu krążenia, takie jak np. nadciśnienie tętnicze, są zdecydowanie bardziej narażone. Czynnikami ryzyka są także miażdżyca, cukrzyca, krótkowzroczność, a także częste napady migrenowe. Również, gdy jaskra występuje w rodzinie to zwiększa się jej ryzyko. Jeżeli chodzi o objawy, to często są one niespójne, mogą również nie występować w ogóle. Jednak większość pacjentów zgłasza podobne symptomy, do których należą: przede wszystkim pogorszenie wzroku, zaczerwienie oka, rozmyta tęczówka oka, widzenie tzw. aureoli, widzenie tunelowe, ból oka, a także nudności czy wymioty. Choć często można usłyszeć, że jaskra to choroba osób starszych, to jednak nie jest to prawda. Otóż dotyka ona również osoby bardzo młode, a nawet dzieci. Jest to jaskra wrodzona, która rozwija się już u niemowląt.

Jak wykryć jaskrę?

Jeżeli pojawiły się u Ciebie charakterystyczne symptomy jaskry, to czym prędzej udaj się do okulisty, również profilaktycznie warto wykonywać specjalistyczne badania. Bardzo często wykonuje się badanie dna oka. Podczas niego lekarz może zauważyć, czy nie występują anatomiczne uszkodzenia w okolicy tarczy nerwu wzrokowego, które są charakterystyczne w przebiegu jaskry. Bardzo pomocne jest badanie OCT oka, czyli optyczna koherentna tomografia. W ten sposób można ocenić stan nerwu wzrokowego. Do tego badania wykorzystuje się niezwykle nowoczesną aparaturę, dzięki temu chorzy mogą monitorować jak rozwija się choroba, a także jakie efekty przynosi jej leczenie. Często również wykorzystuje się badanie kąta przesączania, dzięki niemu można obserwować naturalną drogę odpływu cieczy wodnistej.

Leczenie – farmakologia czy operacja?

Leczenie jaskry może być bardzo skuteczne. Do tego celu stosuje się specjalne grupy leków przeciwjaskrowych. Najczęściej wykorzystuje się prostaglandyny, które ułatwiają odpływ cieczy wodnistej z oka i jednocześnie obniżają ciśnienie wewnątrzgałkowe. Przed zabiegami można zastosować Pilokarpina. Również dobre efekty przynoszą beta-blokery, powodujące mniejsze wydobywanie się cieczy wodnistej. Stosuje się także inhibitory anhydrazy węglanowej i sympatykomimetyki, które też zmniejszają ciśnienie w oku. Oczywiście to lekarz wybiera najlepszy dla pacjenta lek, ale należy pamiętać, że tylko przyjmowanie go zgodnie z zaleceniami może przynieść dobre efekty terapeutyczne. Często konieczne jest przeprowadzenie zabiegów laserowych, bądź też operacji, podczas której wymienia się soczewkę na sztuczną, bądź też wykonuje się sztuczny odpływ w oczach, jeżeli występuje zarośnięta szczelina kąta.

Profilaktyka rzecz ważna

Trzeba wiedzieć, że jaskry nie można całkowicie wyleczyć, jednak szybkie rozpoznanie pozwala na wdrożenie odpowiedniej terapii. Dzięki temu efekty są naprawdę bardzo dobre. Otóż jeżeli w rodzinie występowała bądź występuje jaskra należy pamiętać o regularnych badaniach. Osoby po 40 roku życia powinny wymieniać co 2 lata okulary. Można również zdecydować się na korektę zabiegową cech anatomicznych, które zwiększają ryzyko rozwinięcia się jaskry. W profilaktyce jaskry ważna jest także dieta. Warto więc spożywać produkty bogate w witaminy oraz kwasy omega-3 i omega-6. Zatem należy jadać warzywa, ryby, a zamiast słodyczy koniecznie należy postawić na owoce. Najbardziej polecane są pomidory. Warto jeść też paprykę, sałatę, kapustę, cebulę, kukurydzę, bób. 2-3 razy w tygodniu warto jadać ryby np. łososia, makrelę, a nawet sardynki.

Warto jeszcze pamiętać, że zbilansowana dieta ma także znaczenie w leczeniu. Ponadto zawsze stosujcie się do zaleceń lekarza okulisty i nigdy nie bagatelizujcie pierwszych objawów choroby. Czym prędzej jaskra zostanie zdiagnozowana, tym leczenie jest skuteczniejsze.

Dodaj komentarz