Łojotokowe zapalenie skóry – objawy, leczenie

      Brak komentarzy do Łojotokowe zapalenie skóry – objawy, leczenie

Łojotokowe zapalenie skóry to następstwo łojotoku, czyli nadmiernego wydzielania łoju przez gruczoły łojowe. Zazwyczaj dotyka ludzi pomiędzy 30. a 60. rokiem życia, choć zdarza się już u nastolatków. Choroba jest uciążliwa, gdyż nawet pomimo wyleczenia może wielokrotnie nawracać. Nawroty choroby zwykle pojawiają się podczas jesieni i zimy.

Co to jest łojotokowe zapalenie skóry?

Ta choroba pojawia się gdy gruczoły łojowe, które znajdują się w skórze, wydzielają za dużo łoju. Na skłonność do łojotoku mają duży wpływ geny, ale także hormony. Podczas łojotokowego zapalenia skóry pojawia się wysypka. Skóra zaczyna być tłusta i opuchnięta, zwykle przybiera też czerwonawy odcień. Na powierzchni często tworzy się biała lub żółtawa skorupa. Niekiedy miejsca, na których pojawiła się wysypka, bardzo swędzą.

Łojotokowe zapalenie skóry – objawy:

  • łuszczące się zmiany na skórze
  • plamy o czerwonawym odcieniu
  • tłusty lub wilgotny wygląd skóry pomimo jej łuszczenia się
  • łuski o żółtawym lub białym kolorze, często odrywające się od skóry

Zmiany zwykle pojawiają się na owłosionej skórze głowy. Często widoczne są też na skórze gładkiej, w okolicy czoła, nosa oraz kości policzkowych.

Łojotokowe zapalenie skóry – leczenie

Na początku zawsze trzeba zwrócić się do dermatologa, gdy tylko pojawią się jakieś niepokojące objawy. Lekarz musi ocenić problem, postawić właściwą diagnozę i zaplanować leczenie. Kuracja musi być dobrana do każdego pacjenta indywidualnie – zmniejszy to szanse na nawracanie się tej uciążliwej choroby w przyszłości. Trzeba być jednak nastawionym na to, że choroba będzie się nawracać – może się do tego przyczynić zbyt wczesne odstawienie leków. Dlatego lepiej będzie, jeśli pacjent uzbroi się w cierpliwość i będzie gotowy na długoletnią walkę o zdrową skórę.

Zazwyczaj stosuje się specjalne płyny i szampony do przemywania skóry, które są bogate w substancje przeciwgrzybiczne (w swoim składzie mają między innymi siarkę i selen). Mają one za zadanie zlikwidowanie przyczyny dolegliwości. Czasem lekarz zaleca miejscowe stosowanie leków sterydowych, które szybko i skutecznie ograniczają stan zapalny. Można je jednak stosować tylko przez krótki czas, ponieważ używane zbyt długo mogą spowodować wiele kłopotów. Co ważne, nie wolno ich stosować w obrębie twarzy, a także nie powinno się nakładać takich leków na duże powierzchnie skóry. Niekiedy chorzy dostają także antybiotyki stosowane na skórę lub doustnie. W leczeniu może być pomocne naświetlanie zmian specjalnymi lampami, które wysuszają zmiany, mają działanie przeciwgrzybiczne i bakteriobójcze.

Dodaj komentarz