Lekarz z komputerem – tak pracuje się szybciej i wydajniej

Kolejki do lekarzy, zwłaszcza specjalistów, są i długo jeszcze będą, bo lekarzy jest w Polsce po prostu za mało w stosunku do potrzeb. Sytuacja może się z czasem dodatkowo pogorszyć, ponieważ starzejemy się jako społeczeństwo, a wzrost liczby ludzi starszych to także wzrost liczby pacjentów. Na kolejki narzekają więc pacjenci, ale i sami lekarze, obłożeni pracą tak, że o rzeczywistej trosce o cudze zdrowie coraz trudniej mówić.

Komputer pozwala oszczędzać czas lekarza

Gdy w poczekalni kłębi się tłum, każdemu wchodzącemu do gabinetu można poświęcić niewiele minut, choć nierzadko sytuacja wymagałaby nie tylko szybkiego wywiadu, badania i diagnozy, lecz także np. rozmowy z pacjentem o zalecanej diecie, profilaktyce etc. Czas przeznaczony na jedną wizytę jest jeszcze krótszy, ponieważ muszą się w nim zmieścić działania pozamedyczne, a więc lekarska biurokracja, której stopniowo przybywa. Oszczędności czasu można szukać tylko w tej części pracy, a sprzyja jej właściwa informatyzacja placówki medycznej.

Administracja i dokumentacja pod ręką

Jeśli lekarz ma do dyspozycji komputer z odpowiednim oprogramowaniem, może uporać się z pozamedycznymi czynnościami bardzo szybko, dzięki czemu ma nieco więcej czasu rzeczywiście poświęconego pacjentowi, może też przyjąć dziennie więcej osób. Przykładem takiego oprogramowania jest system mMedica wraz z hostingiem e-rejestracja – http://e-rejestracja24.com.pl/o-firmie/.

Program z możliwością wgrywania dodatkowych modułów może w tym wypadku zapewnić kompleksową obsługę gabinetu, przychodni, poradni lub kliniki. Wszystko zaczyna się, rzecz jasna, od rejestracji pacjentów, a kończy na wystawianiu faktur i paragonów, jeśli placówka medyczna świadczy usługi odpłatnie. W programie znajduje się więc pełna historia wizyt i ich terminarz, a także dane medyczne każdego pacjenta. Program pozwala wystawiać recepty, wyszukiwać leki w bazie Pharmaindex oraz sprawdzać interakcje między lekami.

Dodaj komentarz