Jakie schorzenia leczy ortopeda?

      Brak komentarzy do Jakie schorzenia leczy ortopeda?

Do ortopedy należy się udać wtedy, gdy pojawiają się problemy z układem ruchu – złamania, uszkodzenia, ale też wady wrodzone. Co jeszcze leczy ten specjalista? Kiedy i gdzie się do niego udać? Przedstawiamy mini poradnik dla każdego pacjenta, który myśli nad wizytą u ortopedy.

Czym zajmuje się lekarz ortopeda? 

Ortopeda to lekarz, który zajmuje się profilaktyką, diagnozą i leczeniem schorzeń układu ruchu. Oznacza to, że jego praca dotyczy nie tylko układu szkieletowego, ale również mięśniowego, naczyń krwionośnych i nerwów czy wiązadeł i stawów. Obszar, który bada, jest zatem bardzo duży, ściśle powiązany z innymi dziedzinami. Dodatkowo ortopeda jest często także traumatologiem, czyli specjalistą zajmującym się chirurgią urazową. Leczy operacyjne urazy kości, urazy mięśni i ścięgien, a także stawów. Ortopeda musi mieć szeroką wiedzę o fizjologii ruchu, anatomii oraz neurologii. 

Kiedy udać się do ortopedy? 

Do ortopedy udajemy się najczęściej wtedy, kiedy dojdzie do jakiegoś urazu np. złamania kości, skręcenia, przeciążenia mięśni, zwichnięcia stawów. Ponadto wizyta u tego specjalisty jest konieczna w przypadku nowonarodzonych dzieci. Dzięki temu lekarz może wykluczyć wady wrodzone, które wcześnie wykryte, mogłyby zostać skorygowane. 

Poza tym u ortopedy leczy się: choroby zapalne kości i stawów, wady postawy, choroby przeciążeniowe, nowotwory kości, złamania, skręcenia, zwichnięcia, stłuczenia, schorzenia kręgosłupa. 

Czy można iść do ortopedy na NFZ? 

Jak najbardziej. Wizyty u ortopedy są refundowane przez NFZ, ale aby skorzystać z tego przywileju należy udać się najpierw do lekarza rodzinnego, który wystawi stosowne skierowanie. Warto też podkreślić, że taką wizytę można odbyć także w placówkach komercyjnych, które mają podpisaną umowę z NFZ. Aby sprawdzić, czy to możliwe w danym miejscu, możesz zadzwonić do placówki lub sprawdzić informacje umieszczone na stronie internetowej poradni/kliniki. W tym celu wyszukaj np. ortopeda Łódź NFZ. Z pewnością znajdziesz miejsca z atrakcyjną ofertą i szybkimi wizytami. 

Przebieg wizyty u ortopedy 

Jak każda wizyta u specjalisty, tak i ta rozpoczyna się do szczegółowego wywiadu. Lekarz pyta o powód przyjścia, historię medyczną, opcjonalnie sprawdza wyniki przeprowadzonych badań czy zaznajamia się ze zdjęciem RTG. Następnie, jeśli jest to konieczne, przechodzi do badania pacjenta np. sprawdza zakres ruchów pacjenta, wygląd miejsca po urazie. Może potem zlecić dodatkowe badania lub od razu postawić diagnozę. W drugim przypadku zaleci też stosowne leczenie – farmakologiczne i/lub operacyjne albo rehabilitację. 

Dodaj komentarz