Jak pozbyć się chrapania?

      Brak komentarzy do Jak pozbyć się chrapania?

Chrapanie to zaburzenie, które dotyczy niemal co trzeciego Polaka, głównie mężczyzn, po czterdziestym roku życia. Polega na nocnym wydawaniu odgłosu, przypominającego charczenie, o  różnym nasileniu. Chrapanie jest bardzo uciążliwe nie tylko dla samego chrapiącego, ale również dla osób śpiącym w tym samym pomieszczeniu. Odgłosy wydawane podczas snu mogą przekraczać nawet 90 decybeli, czyli tyle, ile wydaje kosiarka do trawy.

Przyczyny chrapania

Chrapanie ma wiele przyczyn, nie warto bagatelizować tej dolegliwości, ponieważ może mieć bardzo groźne skutki, np. bezdech nocny. Chrapanie spowodowane jest zaburzeniami oddechu, które są wynikiem utrudnionego przepływu powietrza przez gardło. Główne przyczyny chrapania to m.in. przerost migdałków, niedrożność nosa, alergie, a także wydłużone podniebienie miękkie oraz języczek . Chrapanie nasila alkohol, nadwaga, nieodpowiednia dieta, przeziębienie, silne zmęczenie i stres. Aby dokładnie zdiagnozować chrapanie i poznać jego przyczyny należy skonsultować się z laryngologiem oraz wykonać szereg badań

Skutki chrapania

Chrapanie wpływania na funkcjonowanie w ciągu całego dnia. Powoduje ciągłe zmęczenie, zaburzenia koncentracji, drażliwość. Osoby chrapiące są poirytowane, ponieważ budzą się niewyspane, nie maja chęci do działania. Podobne czuje się osoba, która śpi w tym samym pomieszczeniu. Chrapanie powoduje, że wiele par rezygnuje ze wspólnej sypialni, ponieważ wspólny sen staje się niemożliwy. Nieleczone chrapanie może być przyczyną zawału serca, udaru mózgu, nadciśnienia tętniczego oraz płucnego, nietolerancji glukozy, cukrzycy, choroby niedokrwiennej serca. Jak widać, skutki mogą być tragiczne, dlatego warto poznać metody, dzięki którym chrapanie nie będzie dużym problemem.

Sposoby na chrapanie

Chrapanie należy leczyć, ponieważ może być przyczyną wielu chorób, wywołuje przewlekłe zmęczenie, złe samopoczucie, pozbawia energii do życia. Jest wiele metod, w przypadku wad anatomicznych stosuje się zabiegi chirurgiczne. Czasami wystarczy wykonać zabieg korekty skrzywionej przegrody nosowej, wyciąć przerośnięte migdałki, usunąć polipy, zmniejszyć podniebienie, a nawet język. Polecane są również maseczki i nakładki, które zmniejszają dolegliwość. Chrapanie można usunąć również naturalnymi metodami, które są łagodne, ale skuteczne. Warto je poznać na sposobynachrapanie.pl. Ważne jest, aby zmienić styl życia, zrezygnować z palenia papierosów, alkoholu, który powoduje zwiotczenie mięśni gardła oraz języka, zgubić zbędne kilogramy. Ważne jest, aby spać na boku lub brzuch, ponieważ pozycja na wznak nasila chrapanie. Sypialnia powinna być dobrze przewietrzona i nawilżona, dzięki temu śluzówka nosa nie wysycha, gardło jest dobrze nawilżone, czyli nie występuję główne przyczyny chrapania.

Zioła i suplementy na chrapanie

Chrapanie można zniwelować stosując zioła i suplementy ziołowe dostępne w aptekach i sklepach zielarskich. Pomocne są preparaty zabierające  m.in.:

  • Pieprz cayenne
  • Eukaliptus
  • Mięta pieprzowa
  • Malpigia granatolistna
  • Dzika róża
  • Melisa lekarska
  • Ziele tymianku

 Wymienione zioła mają działanie przeciwzapalne, zmniejszają obrzęk śluzówki, suchość w gardle, dlatego ułatwiają oddychanie i swobodny przepływ powietrza. Z ziół można robić napary, można je pić lub wykonywać inhalacje. Aby poprawić jakość snu poduszkę można skropić olejkiem z mięty czy eukaliptusa, którzy poprawi drożność dróg oddechowych, a tym samym zmniejszy intensywność chrapania. Dobrym rozwiązaniem są również herbatki ziołowe, które maja odpowiednie dobrane składniki, zmniejszające problem. Dostępne są również zioła w formie tabletek, które należy połkną przed snem, a chrapanie jest dużo mniejsze, a czasami całkowicie ustępuje. Aby poprawić nawilżenie nosa i gardło można stosować spraye z wodą morską. Jedną z przyczyn chrapania jest przeziębienie, dlatego warto stosować zioła i preparaty podnoszące odporność. Bardzo przydatne są środki zawierające witaminę C. Warto dostarczać witaminy w sposób naturalny, jedząc dużo owoców i warzyw.

Jak widać z chrapaniem można sobie poradzić. Na początku warto zastosować metody naturalne, które często wystarczą, aby pozbyć się problemu. Gdy one nie pomagają, warto skonsultować się z lekarzem i wdrożyć zalecone leczenie.

Dodaj komentarz