Jak leczyć upławy – białe, żółte i brązowe?

      Brak komentarzy do Jak leczyć upławy – białe, żółte i brązowe?

Upławy – białe, żółte, brązowe świadczą o stanie zapalnym pochwy, infekcji bakteryjnej lub wirusowej, ale też o poważniejszych chorobach. Nie ma, co zgadywać, gdy zaobserwujemy u siebie nadmierną wydzielinę o nieprzyjemnym zapachu, zwłaszcza, gdy towarzyszy temu świąd, obrzęk, zaczerwienienie i dyskomfort, jak najszybciej trzeba udać się do ginekologa, który zleci posiew, dodatkowe badania i przepisze odpowiednie leki lub skieruje do szpitala.

Białe upławy-co to może być?

Białe upławy od zwykłej wydzieliny różnią się tym, że mają konsystencję białego twarogu, zbierają się w grudki, ponadto mogą wydzielać specyficzny zapach. Taka zmiana wskazuje na infekcje grzybiczą, która na posiewie wykaże obecność candida albicans. Na infekcję grzybiczą lekarz zaleci globulki dopochwowe, jednak należy mieć świadomość, że ten problem może powracać, jeśli nie wyeliminujemy jego przyczyn.

Co powoduje grzybicę? Bardzo wiele czynników:

  • dieta bogata w cukier, gluten, mleko i jego przetwory
  • nieprzewiewna bielizna ze sztucznych materiałów
  • częsta antbiotykoterapia
  • przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych
  • wilgoć
  • zmiany hormonalne

Pochwa jest miejscem, w którym panują sprzyjające warunki do rozwoju grzybicy-wilgoć, ciepło, często nie pomagamy, objadając się cukrem, przetworami mlecznymi i glutenem. Dlatego warto wprowadzić zmiany do diety, a także nosić przewiewną, bawełnianą bieliznę i spodnie całkowicie uszyte z bawełny.

Żółte upławy wskazują na infekcję bakteryjną lub na zakażenie rzęsistkiem pochwowym

Z kolei żółte upławy wskazują na infekcję bakteryjną. Najczęściej spotykane bakterie to te, które bytują w odbycie. Mogą przenieść się do pochwy na skutek stosunku analnego naprzemiennego z pochwowym. Należy zachować odwrotną kolejność oraz stosować prezerwatywę podczas stosunku analnego. Zwróćmy także uwagę na higienę, ponieważ niedopatrzenia mogą sprzyjać infekcjom bakteryjnym. Podmywajmy się też w kierunku od pochwy do odbytu, a nie odwrotnie, by nie przenosić bakterii. Ważne jest także używanie oddzielnego ręcznika do odbytu. O infekcji bakteryjnej mogą też świadczyć szare upławy. Z kolei żółto-zielone upławy mogą wskazywać na zakażenie rzęsistkiem pochwowym, do którego najczęściej dochodzi na basenach. Żółta wydzielina z pochwy o zielonkawym zabarwieniu może być też objawem nadżerki.

Brązowe upławy, zabarwione krwią to powód do niepokoju

Brązowe upławy są zabarwione krwią. U kobiet w ciąży mogą wskazywać na początki poronienia, w takiej sytuacji należy zgłosić się do szpitala, ale mogą też świadczyć o ciąży pozamacicznej, która zdarza się średnio raz na sto przypadków i stanowi zagrożenie życia. Brunatne upławy mogą też wskazywać na nadżerkę, polipy, mięśniaki, a nawet na raka szyjki macicy.

Dodaj komentarz