Hormony żeńskie ważne dla zdrowia kobiety

      Brak komentarzy do Hormony żeńskie ważne dla zdrowia kobiety

Hormony wytwarzane przez kobietę odpowiadają nie tylko za prawidłowe funkcjonowanie jej organizmu ale również za budowę jej ciała. Dbają o kobiecość pod warunkiem, że są w naszym organizmie na  odpowiednim poziomie.

Najważniejszymi hormonami  produkowanymi przez kobiety są estrogeny. Są one produkowane przez jajniki, a ich stężenie we krwi uzależnione jest od fazy cyklu i wieku kobiety. W pierwszej fazie cyklu ich poziom znacznie wzrasta. Natomiast wraz z wiekiem
i wygasaniem pracy jajników poziom estrogenów maleje i pojawia się menopauza.

Estrogeny decydują o dojrzewaniu – o tym, że kobiety maja piękne piersi i zaokrąglone biodra. Sprawiają, że kobieta miesiączkuje, a co za tym idzie może zostać matką. Mają wpływ na urodę,  bo dzięki nim skóra kobiety jest nawilżona i napięta, a włosy zyskują na objętości
i połysku. Odpowiadają również za samopoczucie kobiety, stan naczyń wieńcowych, chronią serce i pomagają utrzymać w dobrym stanie kości (chronią przed osteoporozą). Decydują
o tym czy mamy ochotę na seks. Niestety wraz z menopauzą i spadkiem poziomu estrogenów ich dobroczynny wpływ na funkcjonowanie organizmu kobiety się kończy.

Gdy pojawiają się problemy z zajściem w ciążę lub zaburzenia miesiączkowania lekarz powinien zlecić nam badanie poziomu estrogenów. Również takie objawy niekorzystne jak: spadek libido, suchość pochwy, wahania nastroju, czy problemy ze snem i nocne poty, osłabienie kości , uczucie zmęczenia, problemy z pamięcią i łatwość tycia powinny być wskazówką do przeprowadzenia takiego badania.

Kolejnym hormonem również niezwykle ważnym dla prawidłowego funkcjonowania organizmu kobiety jest progesteron. To właśnie ten hormon reguluje cykl miesiączkowy. Jego stężenie wzrasta w drugiej fazie cyklu. Jest to hormon konieczny do pojawienia się owulacji
i zagnieżdżenia się komórki jajowej w macicy oraz utrzymania ciąży. Jego niedobór może być przyczyną poronień i związany jest z niewydolnością jajników. Miesiączki mogą stać się nieregularne i bardzo obfite.

Inny hormon, który jest niezbędny do utrzymania ciąży to prolaktyna. Odpowiedni poziom tego hormonu wspomaga funkcjonowanie ciałka żółtego, które produkuje wspomniany wcześniej progesteron. Prolaktyna odpowiada również za powiększanie gruczołów mlecznych u przyszłej mamy i pozwala na wytwarzanie mleka już po porodzie. Jej nadmiar może wywołać nadwrażliwość i obrzmienie piersi, a nawet wydzielanie mleka gdy kobieta nie karmi. Pojawić się mogą  wówczas: spadek libido, suchość pochwy wywołująca bolesność przy stosunku, nieregularne miesiączki, a nawet bezpłodność.

Żaden z wymienionych hormonów nie funkcjonuje w organizmie kobiety w odosobnieni. Wszystkie są ze sobą powiązane i w mniejszym lub większym stopniu odpowiadają za funkcjonowanie nas jako kobiet. Dlatego ważne jest oby utrzymywały się w naszym organizmie na właściwym poziomie.

Poziom hormonów możemy ustalić poprzez badanie krwi. Lekarz endokrynolog czy ginekolog kierujący kobietę na takie badanie powinien udzielić jej wszelkich informacji dotyczących czasu w jakim powinna zrobić badanie. Przy badaniu poziomu hormonów znaczenie ma faza cyklu, a niejednokrotnie nawet godzina wykonania badania.

Artykuł napisany przy współpracy z warszawską przychodnią Medica2000.

Dodaj komentarz