Zez jest zaburzeniem wzrokowym, a dokładnie wzrokowo-mięśniowym. Trzeba przyznać, że choć owy problem jest częsty to niestety jego leczenie jest trudne, często skomplikowane, a do tego trwa długo. Na szczęście może przynieść właściwe efekty. Ale czy można leczyć zeza ćwiczeniami? Poznajcie tylko fakty, a nie mity.
Leczenie zeza – co trzeba wiedzieć?
Ogólnie przyjmuje się, że zeza można wyleczyć. Jednak na pewno najważniejsza jest szybka diagnoza. Tutaj zasada jest jedna: im szybciej lekarz go zdiagnozuje, tym lepsze efekty można uzyskać. Ale nie oznacza to wcale, że zeza nie można leczyć u osób dorosłych. Na pewno przed podjęciem wyboru właściwej metody niezbędne jest przebadanie pacjenta pod kątem stanu okulistycznego. Oczywiście nadrzędnym celem leczenia jest uzyskanie najlepszego efektu terapeutycznego, co oznacza, że w leczeniu dąży się do uzyskania równoległego ustawienia oczu podczas patrzenia na wprost, ale liczy się także prawidłowa koordynacja ruchowa czy poprawa samego widzenia, a także uzyskanie widzenia obuocznego. Dlatego więc tak ważny jest dobór odpowiedniej metody terapeutycznej.
Operacja zeza – często jest konieczna
W przypadku dzieci często efekty przynoszą już okulary, ale nie zawsze są one w pełni skuteczne. Często najlepsze efekty przynosi operacja oczu. Jej nadrzędnym celem jest uzyskanie równoległego ustawienia oczu. Jednak operacja zeza nie jest pozbawiona ryzyka, wszak może się okazać, że po jej przeprowadzeniu zez zbieżny stał się np. rozbieżny. Ale niestety może dojść także do nawrotu zeza, co wiąże się z koniecznością ponownej operacji. Jeszcze do niedawna operacje były powtarzane i to na tych samych mięśniach. Aktualnie się od tego odchodzi, a więc lekarz okulista dokonuje różnych modyfikacji np. stosuje szwy regulowane. Decyzji o operacji nie można podejmować bez zastanowienia się i przeanalizowania wszelkich „za” i „przeciw”. Najlepiej porozmawiać z lekarzem okulistą, który wskaże możliwe powikłania, ale i efekty i jednocześnie oceni ryzyko niepowodzenia.
A może botoks?
Botoks kojarzy się raczej z porażeniem mięśni, którego celem jest usunięcie zmarszczek. Ale botoks ma coraz szersze zastosowanie w medycynie i to nie tylko podczas leczenia migreny. Otóż toksyna botulinowa jest alternatywą dla operacji. Wstrzykiwana jest bezpośrednio do mięśnia gałkoruchowego. Jednak taki zabieg jest też obciążony ryzykiem, wszak może dojść do opadnięcia powieki, ale też dwojenia bądź też hamowania akomodacji. Dlatego każdy przypadek należy analizować indywidualnie, bo w zależności od rodzaju zeza, a także potencjalnych przeciwwskazań trzeba wybrać metodę, która zapewni najlepsze efekty, ale i ograniczy potencjalne efekty uboczne.
A co z ćwiczeniami?
Ćwiczenia w leczeniu zeza są bardzo skuteczne, jednak wymagają dużego zaangażowania. Oczywiście najlepsze efekty przynoszą w przypadku dzieci, gdyż wyleczenie zeza w ich przypadku jest możliwe. Szerokie spectrum zastosowania mają ćwiczenia ortoptyczne. Oczywiście przed doborem właściwego rodzaju niezbędne jest przeprowadzenie bardzo dokładnej analizy przypadku. Jeżeli rodzice zauważą, że dziecku „ucieka oko”, to jak najszybciej powinni udać się do specjalisty. Może to być lekarz okulista, jak i ortoptysta. Dobór właściwego leczenia na pewno ma wpływ na efektywność. Trzeba tutaj zauważyć, że choć ćwiczenia są bardzo skuteczne, to niejednokrotnie są tylko jednym z etapów leczenia, które obejmuje także leczenie pryzmatami. W tym przypadku należy dobrać właściwą moc, która powinna wyrównać kąt do dali i bliży. Także osoby dorosłe mogą ćwiczyć z ortoptystą, jednak często efekty nie są już tak duże i w ich przypadku najlepiej sprawdza się operacja zeza. Ale i ona może nie przynieść należytych efektów. Dlatego tak ważna jest bardzo szybka diagnostyka, gdyż wtedy możliwe jest osiągnięcie najlepszych rezultatów, choć oczywiście nie jest to wcale takie łatwe i wymaga dużego zaangażowania i systematyczności.
Odpowiedź na pytanie czy można leczyć zeza ćwiczenia brzmi tak, ale nie zawsze takie leczenie jest w 100% skuteczne. Dodatkowo nie należy ćwiczyć na własną rękę, bez konsultacji ze specjalistą, gdyż poprzez takie działanie można sobie jeszcze zaszkodzić.