Aparat lingwalny – charakterystyka rozwiązania

      Brak komentarzy do Aparat lingwalny – charakterystyka rozwiązania

Któż z nas nie marzy o pięknym „hollywoodzkim” uśmiechu? Zdrowe i proste zęby sprawiają, że czujemy się bardziej atrakcyjnie. Istnieje kilka sposobów na zniwelowanie nierówności zgryzu, a najskuteczniejszą metodą jest założenie aparatu stałego. Najnowszym rozwiązaniem jest aparat lingwalny, który zakłada się od wewnątrz, dzięki czemu w ogóle go nie widać.

Aparat lingwalny czyli jaki?

Pojęcie „lingwalny” oznacza, że aparat ortodontyczny zakładany jest od wewnętrznej strony łuków zębowych. Dzięki temu, w odróżnieniu od innych rodzajów aparatów, językowy jest praktycznie niewidoczny z zewnątrz. Najczęściej decydują się na niego osoby, którym zależy na estetyce i ukryciu metalowych elementów. Obecnie aparat lingwalny można dopasować niemal do każdej wady uzębienia.

System Incognito i Forestadent

Wśród aparatów lingwalnych wyróżnia się kilka systemów mających nieco inne cechy. Jednym z nich jest system Incognito, gdzie zamki aparatu projektowane są indywidualnie dla każdego pacjenta. Na pierwszej wizycie specjalista pobiera wycisk zębów, albo przygotowuje wizualizacje zgryzu w trójwymiarze. Dzięki idealnemu dopasowaniu poszczególnych elementów aparatu, rzadko dochodzi do odklejania się zamków. Oczywiście tego typu rozwiązanie jest wyraźnie droższe od innych rodzajów aparatów ortodontycznych. Innym rodzajem sytemu jest Forestadent. W tym wypadku aparat składa się z wcześniej przygotowanych zamków i można go założyć już na pierwszej wizycie. Przy tym rozwiązaniu konieczna liczba wizyt kontrolnych jest mniejsza niż w przy Incognito. Istnieją również systemy, które łączą w sobie dwa omówione rozwiązania. Aparaty językowe są najnowszą technologią w ortodoncji, dlatego decydując się na założenie takiego aparatu najlepiej jest skorzystać z usług zaufanego specjalisty jak np.: ortolingwa2.pl. Założenie aparatu lingwalnego wymaga od lekarza doświadczenia i umiejętności. Przy tym systemie pacjent zobligowany jest do częstszych, niż przy innych aparat stałych, wizyt kontrolnych.

Zalety i wady aparatów językowych

Oczywiście największą zaletą aparatów językowych jest ich niewidoczność. Dlatego cenią je osoby, którym zależy na dyskretnym leczeniu. Poza tym, aparat może zostać spersonalizowany do potrzeb pacjenta przez odlew zgryzu. Oczywiście wadą aparatów językowych jest ich cena, która jest wyższa niż aparatów metalowych stałych. Koszt założenia dwóch łuków lingwalnych to kilkanaście tysięcy złotych. Nie mniej jednak rozwiązanie to cieszy się coraz większą popularnością wśród pacjentów.

Dodaj komentarz